а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гитара

мн. гитари
Вид збор: Именка, женски род
Музички инструмент со шест до десет жици.
Англиски: guitar
Употреба: Музика и танц
Примери:
електрична гитара
бас-гитара
класична гитара
Изведенки
гитарски прид.
гитарскиот
Пример: гитарска музика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи