а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гирланда

мн. гирланди
Вид збор: Именка, женски род
Сплетена низа (од цвеќиња, лисја, цветови од хартија, украси) што служи за украсување.
Англиски: garland
Примери:
На главата имаше малечка гирланда од цветчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи