а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гипс

(едн.) гипсот
Вид збор: Именка, машки род
Минерал со бела, жолтеникава или сивкава боја што се употребува во моделарството, градежништвото, медицината (хируршки завој) и сл.
Англиски: plaster, gypsum
Примери:
Ја скрши раката и му ставија гипс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи