а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гипсотека

мн. гипсотеки
Вид збор: Именка, женски род
Збирка од скулпторски работи изработени од гипс.
Примери:
Музејската гипсотека беше многу богата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи