а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гине

гинат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Губи живот на неприроден начин.
Англиски: get killed
Примери:
Постојано гинеа луѓе, меѓу нив и деца.
Тоа не ти гине - нешто секако ќе дојде.
Изведенки
гинење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи