а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гинеколог

мн. гинеколози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14893
Лекар специјалист по гинекологија.
Англиски: gynecologist
Употреба: Медицина
Примери:
гинеколог акушер
Гинеколозите сакаат екстра пари од фондовската каса за трудници.
Недостигот од гинеколози во болницата во Прилеп со дежурства го покриваат битолски гинеколози.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи