а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гинекологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од медицината што ги проучува женските полови и репродуктивни органи, нивните заболувања и нивното лекување.
Англиски: gynecology
Употреба: Медицина
Примери:
Специјална болница за гинекологија и акушерство и ИВФ центар за асистирана хумана репродукција.
Во ординацијата се изведуваат прегледи и дијагностичко-терапевтски интервенции од сите области на гинекологијата и акушерството.
Изведенки
гинеколошки прид.
гинеколошкиот
Што се однесува на гинекологија и на гинеколог.
Пример: гинеколошки преглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи