а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гимнастичар

мн. гимнастичари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со гимнастика.
Англиски: gymnast
Употреба: Спорт
Примери:
Гимнастичарите започнаа со тренинзите.
Сребрениот медал по многу драма и вложениот протест од страна на Јапонците им припадна токму на гимнастичарите од земјата на изгрејсонцето.
Изведенки
гимнастичарка ж.
мн. гимнастичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи