а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гимнастика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Физички вежби што служат за развивање и одржување на мускулатурата на телото.
Англиски: gymnastics
Употреба: Спорт
Примери:
Секое утро правевме гимнастика.
Изведенки
гимнастички прид.
гимнастичкиот
Пример: Гимнастичка дисциплина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи