а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гимназија

мн. гимназии
Вид збор: Именка, женски род
Средно училиште за општо образование.
Англиски: middle high school Албански: gjimnaz
Употреба: Образование
Примери:
Изучив гимназија и пред некој ден дипломирав на Филозофскиот факултет.
Изведенки
гимназиски прид.
гимназискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи