а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гимназијалец

ин. гимназијалци
Вид збор: Именка, машки род
гимназист
Англиски: student
Употреба: Образование
Изведенки
гимназијалка ж.
мн. гимназијалки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи