а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гимназист

мн. гимназисти
Вид збор: Именка, машки род
Ученик во гимназија.
Англиски: student
Употреба: Образование
Примери:
Се сетив кога за време на празниците, сите гимназисти го напуштаа интернатот.
Изведенки
гимназистка ж.
мн. гимназистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи