а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гилотинира

гилотинираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Отсекува глава на гилотина.
Англиски: beheading
Примери:
Осудениците беа гилотинирани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи