а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гилотина

мн. гилотини
Вид збор: Именка, женски род
1. Направа за отсекување глава на осудениците на смрт.
Англиски: guillotine Француски: guillotine Албански: gijotinë
Употреба: Историја
2. кастрење, сечење
Англиски: guillotine Француски: guillotine Албански: gijotin
Употреба: Преносно значење
Примери:
регулаторна гилотина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи