а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гизди

гиздат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 56394
1. Кити, дотерува, украсува.
Англиски: decorate Албански: dekoroj, stolis
Примери:
Го гиздеше девојчето кога одеа в црква.
2. (се гизди) Се кити, се дотерува.
Англиски: adorn Албански: zbukurohem, rregullohem
Примери:
Пред излегување два часа се гиздеше пред огледало.
Изведенки
гиздење ср.
глаг. им.