а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гиздало

мн. гиздала
Вид збор: Именка, среден род
1. Предмети за гиздење.
Албански: mjete zbukurimi
Примери:
Користеше секакви гиздала.
2. Гиздав човек.
Англиски: dandy Албански: njeri i stolisur
Примери:
Беше големо гиздало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК