а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гиздавец

мн. гиздавци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што посветува големо внимание на изгледот, претерано дотеран човек.
Англиски: dandy
Примери:
Изгледаше како прав гиздавец.
Изведенки
гиздавица ж.
мн. гиздавици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК