а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гига

Вид збор: Префикс
Ранг: 55087
1. Прв дел од сложени зборови со значење една милијада пати поголем од мерната единица што е втор дел на зборот.
Англиски: giga
Примери:
гигабајт
гигават
2. огромен, многу силен
Англиски: giga
Употреба: Преносно значење
Примери:
гигапроект