а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гигант

мн. гиганти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20731
1. Човек, живо суштество, растение со голем раст, предмет со големи размери.
Англиски: giant Албански: gjigant
Примери:
Од другите двајца едниот беше како гигант, а другиот како кепец.
2. Човек со вонредни способности.
Англиски: genius Албански: gjeni
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие беа двајца гиганти по остроумност, финост и ревност.
3. Што е голем по своите размери (претпријатие, фабрика, брод).
Англиски: giant Албански: gjigant
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Стопански гигант.
Изведенки
гигантски прид.
гигантскиот