а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гибне

гибнат; гибни, гибнете; гибнав, гибнаа; гибнал; гибнат; гибнев, гибнеа; гибнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12770
1. допре, пипне
Англиски: touch Албански: prek
Примери:
Тој се згрчи уште повеќе, та лицето, речиси, му ги гибна колената.
Нејзината коса му го гибна лицето и тој се наежи.
2. Поткачи, дофрли зборови, се пошегува.
Англиски: tease Албански: ngacmoj, tallem
Примери:
На чавка прилегаш! - гибни го чинев јас напати.
Изведенки
1. гибнува несв.
гибнуваат
2. гибнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК