а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гибач

мн. гибачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што гиба.
Примери:
Остро ги укори гибачите да не се плашат од ништо пред нечесноста.
Изведенки
гибачка ж.
мн. гибачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК