а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гејша

мн. гејши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17780
Традиционална јапонска забавувачка, танчерка, пејачка и музичарка којашто ги забавува гостите.
Англиски: geisha
Примери:
Беше опкружен со прекрасни гејши.
Изведенки
гејшин прид.
гејшиниот