а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гето

мн. гета
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10391
Градска населба населена со Евреи, а во поново време секоја градска населба населена со луѓе дискриминирани на расна, верска или национална основа.
Англиски: ghetto
Примери:
црнечко гето
еврејско гето