а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гетоизира

гетоизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Става или држи луѓе во ѓето.
Изведенки
1. гетоизирање ср.
глаг. им.
2. гетоизација ж.
Пример: Бедата, сиромаштијата и гетоизацијата се главните проблеми на Ромите.