а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гест

мн. гестови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2174
1. Движење со телото, обично со раката.
Англиски: gesture Албански: gjest
Примери:
Циганчињата ги подадоа рацете со оној професионален гест, со кој се пита леб.
2. постапка, дело, чин
Англиски: deed Албански: gjest, vepër
Примери:
благороден гест