а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гестикулира

гестикулираат; гестикулирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18378
Прави гестикулација.
Англиски: gesticulate
Примери:
Актерот премногу гестикулираше на сцената.
Изведенки
гестикулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК