а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гестикулација

мн. гестикулации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15642
Движење со телото, обично со рацете.
Англиски: gesticulation
Примери:
Кога зборуваше, беше многу интересен поради гестикулациите што ги правеше со рацете.