а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гестаповец

мн. гестаповци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30713
Припадник на тајната полиција Гестапо во времето на владеењето на Хитлер (1933-1945).
Употреба: Историја
Изведенки
гестаповски прид.
гестаповскиот
Пример: гестаповски менталитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК