а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геронтолог

мн. геронтолози
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со геронтологија.
Англиски: gerontologist
Употреба: Медицина
Примери:
Геронтолозите сметаат дека стареењето не значи симнување по скали со иста брзина за сите луѓе.
Геронтолозите наведуваат дека за долг живот се заслужни 4 фактори кои не се генетски: исхрана, физичка ангажираност, психолошка цврстина и посебен животен стил.