а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

германистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука што се занимава со проучување на јазиците, книжевноста и историјата на германските народи.
Англиски: german philology
Употреба: Лингвистика
Изведенки
германистички прид.
германистичкиот
Пример: германистичка наука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК