а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

германизира

германизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Наведува да стане Германец или дава карактеристики на Германец.
Англиски: germanize
2. (се германизира) Станува Германец или добива германски карактеристики.
Англиски: germanize
Примери:
Нашите иселеници во Германија веќе се германизирале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи