а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

герила

(едн.) герилата
Вид збор: Именка, женски род
Мали борбени групи што најчесто дејствуваат од заседи во непристапни предели против, обично, надмоќниот непријател, а избегнуваат отворена борба.
Англиски: guerilla
Употреба: Воен термин
Примери:
И припаѓаше на герилата.
Изведенки
герилски прид.
герилскиот
Пример: Герилска војна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи