а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гериз

мн. геризи
Вид збор: Именка, машки род
одводна канализација; септичка јама
Турски: keriz
Употреба: Архаизам
Примери:
геризот се преполнил
FlexiMac
 менување на македонски глаголи