а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гепек

гепекот
Вид збор: Именка, машки род
Оддел за багаж на автомобил.
Англиски: trunk Германски: Gepäck
Употреба: Технологија
Примери:
Во црни вреќи се носеле парите од шверцот директно во гепекот на возачот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи