а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гепард

мн. гепарди
Вид збор: Именка, машки род
Вид диво животно со дамки по телото, со високи нозе и мала глава од фамилијата мачки.
Латински: acinonyx jubatus Англиски: cheetah
Употреба: Зоологија
Примери:
Гепардот е најбрзото животно на светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи