а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гео

Вид збор: Префикс
Прв дел во сложенки со значење земја, земјен, во врска со земја.
Англиски: geo
Примери:
геометрија, географија, геологија, геофизика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК