а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геофизика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за физичките особини и процеси на Земјата и во неа.
Англиски: geophysics Албански: gjeofizikë
Употреба: Физика
Изведенки
1. геофизички прид.
геофизичкиот
2. геофизичар м.
мн. геофизичари
FlexiMac
 менување на македонски глаголи