а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геополитика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука што го проучува влијанието на географската положба на една земја врз нејзиниот општествен и политички живот.
Англиски: geopolitics
Употреба: Дипломатија
Изведенки
геополитички прид.
геополитичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи