а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геометрија

Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од математиката што се занимава со просторните форми, односно со геометриските тела, површини, линии и точки, нивното мерење и нивниот меѓусебен однос.
Англиски: geometry Албански: gjeometria
Употреба: Математика
Примери:
Нацртна геометрија.
2. Книга, учебник по геометрија.
Англиски: geometry Албански: gjeometria
Употреба: Образование
Изведенки
геометриски прид.
геометрискиот
Пример: геометриска форма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи