а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за настанувањето, составот и градбата на Земјата.
Англиски: geology
Примери:
Геологијата на Марс е многу покомплексна отколку што се мислеше.
Изведенки
геолошки прид.
геолошкиот
геолошки проучувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи