а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геодет

мн. геодети
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со геодезија.
Англиски: surveyor Албански: gjeodet
Употреба: Географија
Изведенки
геодетски прид.
геодетскиот
Пример: Геодетски завод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи