а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геодезија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за мерење земјени површини, обично за картографски, стопански и воени цели.
Англиски: geodesy
Употреба: Географија
Примери:
Геодезија е научна дисциплина која се занимава со мерење и прикажување на Земјата, нејзиното гравитационо поле и геодинамичките појави како што се: поместување на половите, плима и осека итн.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи