а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

географ

мн. географи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со географија.
Англиски: geographer
Примери:
Во рамките на овие споменати географско-етнички граници, Македонија претставува посебна целина, вели географот Илија Петрушевски.
Во областа на воспитаниeто и образованието, наградата му се доделува на проф. д-р Ѓорѓи Павловски, географ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи