а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

географија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за Земјата, нејзините особености, територијалната распространетост на населението и живите организми, условите за живот.
Англиски: geography
Употреба: Географија
Примери:
биолошка географија
политичка географија
физичка географија
Изведенки
географски прид.
географскиот
Пример: географски атлас
FlexiMac
 менување на македонски глаголи