а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геоботаника

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука што се занимава со проучување на распространетоста на определени видови растенија.
Употреба: Ботаника
Примери:
Геоботаниката е оддел на биологијата кој се наоѓа на границата помеѓу ботаниката и екологијата.
Изведенки
геоботанички прид.
геоботаничкиот
Пример: геоботаничко реонирање и картографирање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК