а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ген

мн. гени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3958
Наследна единица којашто ги определува карактеристиките на потомците.
Англиски: gene
Употреба: Биологија
Примери:
Музиката им беше во гените.