а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генцијана

Вид збор: Именка, женски род
Планинско цвеќе со сини цветови.
Латински: gentiana Англиски: gentian
Употреба: Ботаника
Примери:
Исчезнуваат лековитите билки, шарпланинскиот чај, коњскиот костен и генцијана.