а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гентрификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Урбанистички процес во кој во неугледни делови на еден град се населуваат граѓани од средна класа, пропратено со раселување на сиромашните кон периферијата.
Примери:
Атинските населби Плака, Гази, Псири и Метаксургио се класичен пример на населби што поминале низ процесот на гентрификација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК