а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геном

Види и: ген (м.)
мн. геноми
Вид збор: Именка, машки род
Носител на сите генетички информации потребни за создавање на една ќелија.
Англиски: genome
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК