а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генитив

генитивот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25658
Втор падеж при деклинацијата на именките.
Латински: genitivus Англиски: genitive
Употреба: Граматика
Примери:
Генитивот означува припадност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК